Aktuality

Čáp
26.11.2020

Čáp

Dnešní den jsme si povídali o čápech a následně jsme si je vyrobili. Korálkování je pro děti už každodenní rutina. Povídání, poslech písniček, hry a stavění také patří mezi běžné rutiny každého dne. Matematické domino dalo dětem zabrat, ale pochopili ho velice rychle, a tak jsme hráli a počítali a počítali. Zopakovali jsme si sčítání a odčítání do 10 a u toho nám vznikl krásný obrazec. Zbytek času, který nám v družině zbyl, jsme si malovali a poslouchali písničky.

Barevný podzim
26.11.2020

Barevný podzim

Barevný podzim. To je nádhera. Znáte to? Dnes jsem šla do družiny a cestou jsem v Baarově parku viděla krásně zabarvené listy. Tak jsem se rozhodla, že si je nasbírám a s dětmi si je pokreslíme. A jak do to dopadlo? Podívejte se sami. Děti se snažily a povedlo se jim to. Písničky od Štístka a Poupěnky nám do toho hrály a my jsme jich vymalovali poměrně dost. Také jsme vyběhli ven, pohrát si v písku, zacvičit si na workoutovém hřišti a pak jsme ještě stihli v družině korálkovat srdíčka, zajíčky, delfínky a jiné tvary.

Podzimní strom
19.11.2020

Podzimní strom

Konečně spolu. Na dnešní den jsme se moc těšili a děti ještě více. Znovu jsme mohli být spolu a vyrábět u jednoho stolu, malovat na papír, povídat si z očí do očí a užívat si společenství svých kamarádů. Jelikož je pořád podzim a na zemi je mnoho listí, namalovali jsme si dnes strom a vyzdobili ho právě listím, které jsme nasbírali před družinou. Každý strom je originál a má svou krásu. Po uklízení jsme šli ven a foukali do bublifuků, které jsme dostali od paní vychovatelky. Byla to legrace. Společné hry a dovádění s kamarády daly dnešnímu dni tu správnou tečku. Ať žije družina!

Online družina 4
23.11.2020

Online družina 4

Už počtvrté jsme se mohli vidět na online družině, kde jsme si naposledy pořádně a s chutí zazpívali. Pan kaplan nám povídal o vzniku písma a o tom, jak se v průběhu dějin psalo. Viděli jsme starý psací stroj, písaře a inkoustové pero. Ve stvořitelském okénku jsme se dozvěděli nové zajímavosti o datlovi. Nejvíc na nás zapůsobil jeho dlouhý jazyk, kterým vybírá červy z hloubky stromů. Krásné video o pejskovi a volavce nám ledacos řeklo o změně našeho vnímání. Bylo to moc krásné. Vyrobili jsme si také klovajícího datla. Musím říci, že si děti daly záležet na tom, aby se povedl. Jsme rádi, že se nevzdaly, i když to bylo trochu obtížné.  Milé děti, jste velice šikovné. Už se na vás moc těšíme. Vaše paní vychovatelky

Online družina 3
19.11.2020

Online družina 3

Další týden Online družiny je za námi.  Znovu jsme se v ní něco nového naučili. Už známe 8 ptáčků. Tentokrát nám pan kaplan povídal o kukačce, vráně a vrabcích. Viděli jsme mnoho zajímavých videí o tom, jak se chovají, jaké vydávají zvuky, co dokážou. Nejvíce se nám líbila animovaná pohádka o vrabcích na drátě a inteligentní vrána. Vyrobili jsme si kukačkové hodiny a poslouchali krásnou písničku Kukulienka, kde si bola. Taky jsme si výborně zacvičili. Naučili jsme se nové písničky a ukazovačky, které si můžeme doma ukazovat. Uhodli jsme několik těžkých hádanek a vymysleli slova na stejné písmeno. S pomocí hrací kostky jsme si namalovali postavičku. Velice poučné pro nás byly ranní příběhy. Moc se nám líbil příběh o vranách, které nosily ořechy do Slamkovic zahrady. Jsme rádi, že máme družinu. 

Online družina 2
19.11.2020

Online družina 2

Máme za sebou další týden online družiny. Myslím, že jsme se toho naučili poměrně dost. Pan kaplan nám povyprávěl příběh o pánu Ježíši a používal k tomu své hračky z dětství. Naučili jsme se další nové písně, a i když jsou dvě z nich ve slovenštině, není to pro nás žádný problém. Stvořitelské okénko nás zase posunulo dále v poznání přírody a my jsme se naučili něco o strace, sojce a holubovi. Zajímavým zpestřením vyprávění o ptáčcích je i názorná ukázka pana kaplana, když nám představuje jednotlivé zvuky, nebo křik ptáčků. A musíme říci, že to umí. Vyrobili jsme si holubičku, novou hru pro dva a s chutí jsme si zacvičili s paní učitelkou Innou. I když družina online je netradiční způsob vyučování, jsme rádi, že jsme aspoň takto sociálně spolu. Milé děti, přejeme vám, ať si přes prázdniny odpočinete, naberete novou energii, a dávejte na sebe pozor. Vaše paní vychovatelky Majka, Alenka, Inna a pan kaplan

Družina online pro 1. - 3. třídu
20.10.2020

Družina online pro 1. - 3. třídu

Školní družina slouží výchově, vzdělávání, rekreační, sportovní a zájmové činnosti žáků v době mimo vyučování. Je to místo, kde jsme rádi, místo, kde si můžeme povídat, hrát si se svými kamarády, vyrábět u jednoho stolu a prostě být spolu. A jak to vypadá, když je družina zavřená? Díváme se všichni do monitoru a radujeme se z toho, že se aspoň vidíme, když už spolu nemůžeme být. Dnes jsme se něco nového naučili, něco vyrobili, zacvičili jsme si, zazpívali jsme si z plných plic, vyrobili novou hru a napovídali jsme toho až až. Milé děti, byly jste skvělé a jsme rádi, že jsme vás viděli. Těšíme se na vás opět v pondělí. Ahoj!

Jabloňka
22.10.2020

Jabloňka

Máte rádi jablka? Je to nejběžnější druh ovoce, který je důležitou součástí našeho jídelníčku. Jablka mají nezastupitelné místo ve výživě – obsahují celou řadu látek prospěšných organismu, zvyšují imunitu, mají vliv na odolnost vůči stresu. Podle odborníků se  doporučuje konzumovat nejméně jedno jablko denně. Jenomže, abychom mohli mít jablka, musíme mít jabloň.  V družině máme rádi jablka. Když je máme k obědu, tak je s chutí sníme, a když ještě zůstanou a paní kuchařka  nám je donese, tak si je dáme. A takovou jabloň jsme si včera barvami namalovali. Děti mají rádi malování temperovými barvami. Podívejte se sami. No nedali byste si jablíčko z tak krásně osypané jabloně?

Skládanka list
22.10.2020

Skládanka list

Kolem nás už začíná padat listí, podzim se zabarvuje, začíná být sychravé počasí a nikomu se nechce ven. Ani dětem se včera nechtělo jít ven, tak jsme skládali barevné listy. Nejdříve jsme  vystřihli trojúhelník, následně ho skládali do harmoniky, složili, přilepili z krepáku stonek a list byl na světě. Zdá se to jednoduché, ale mnohé děti ještě neuměly poskládat ani harmoniku. Tak jsme se to učili a podívejte, jaké krásné listy nám z toho vyšly. U naší práce jsme poslouchali písničky pro děti, stavěli domečky z molitánků nebo ze stavebnic, povídali si. Nakonec jsme šli aspoň na chvíli ven vyvětrat hlavu a pak rychle do teploučké družinky.

Javorový list
22.10.2020

Javorový list

V závěru minulého týdne jsme se soustředili na fixokresbu v podobě čar. Děti dostaly namalovaný javorový list a jejich úkolem bylo každou rozdělenou část vyplnit jiným typem čar. Nebylo to jednoduché a vyžadovalo si to trpělivost. Děti měly chuť to nejdříve udělat rychle, rychle, ale nakonec zjistily, že to není hezké a pokračovaly pilně ve své práci a poctivě malovaly a malovaly. Ne všichni svoji práci dokončili. Někteří si obrázek  vzali domů na dodělání, protože si chtěli hrát. Jiní si stavěli domečky z molitánků, jiní si udělali obchod nebo restauraci. Další začali korálkovat a jiní si stavěli ze stavebnice Seva. Každý si našel to svoje, kde byl spokojen. Jelikož bylo hezky, šli jsme na hřiště. Děti si stavěly chodby a tunely na písku a moc je to bavilo. 

Kousající housenka
22.10.2020

Kousající housenka

Jednou jsem četla, že rostliny „slyší“, že je něco požírá. A co to může být? No třeba housenka. Housenka dokáže kousající listy rostliny pořádně vystrašit a přimět je k obraně. Vědec Rex Cocroft z Univerzity v Missouri prokázal překvapivé zjištění, že pokud rostliny „zaslechnou“ nebezpečné zvuky, začnou produkovat obranné chemikálie. Přišel na to tak, že zaznamenával zvuky a chvění, které vyvolávala housenka hodující na listech drobné plevelné rostliny z čeledi brukvovitých, známé jako huseníček rolní. No a my jsme si takovou housenku vyrobili také. Už jste ji viděli? Donesli vám ji děti ukázat? To byly okousané listy, že? Dětem se dnešní aktivita velice líbila, ale nejdříve jsme si přečetli příběh o tom, kde bydlí čmeláci, a po práci jsme byli venku na hřišti.  Dívejte se kolem sebe, co se děje, jak se věci mění, abychom mohli obdivovat nádheru Božího stvoření.

Barevný podzim
22.10.2020

Barevný podzim

22. září nám oficiálně skončilo léto a přišel podzim. Ještě nám sice neukázal své krásné barvy, jak on to umí, ale my jsme si je už v družině namalovali. Pustili jsme se do malování stromů. Barvy byly všude - na dětech, na papíře i na stole. Vše jsme zvládli uklidit, a jelikož venku nepršelo, vyběhli jsme ven na hřiště. Ve středu půjdou druháci do Milíčovského lesa a budou tam pozorovat les a to, co se v něm ukrývá. Určitě tam budou i barevné stromy.

Slunečnice
22.10.2020

Slunečnice

Slunečnice je krásná dlouhá rostlina, která se otáči za sluníčkem. Jak dozrává, tak se sklání k zemi. Je plná semínek a vitamínů skupiny B6, B9 a je dobrá pro trávení a zdraví mozku. Sbírá se, když začínají květy hnědnout. A v tomto období se sklízí z polí, nebo je už sklizená. Naši slunečnici jsme si zpestřili svojí podobiznou a udělali jsme si ji jako zápich. Měli jsme práce až nad hlavu. Na závěr děti nachystaly představení a předvedly jej ostatním. 

Můj kamarád
22.10.2020

Můj kamarád

Kdo je kamarád? To je ten, kdo vám naslouchá, kdo je ochoten vám pomoci, máte s ním společné zájmy a rozumíte si spolu. Je to člověk, se kterým máte přátelský vztah a trávíte s ním hodně času. Máte takového kamaráda? Říká se, že takových skutečných kamarádů má člověk v životě jenom pár.  V rámci našeho tematického plánu je naším úkolem povídat si také o kamarádech, namalovat svého kamaráda, přečíst si příběh o přátelství. A to jsme také včera udělali. Přečetli jsme si příběh o kamarádství s názvem: Jak rozkvetla popelnice. Pak jsme se pustili do malby svého kamaráda. Jak děti malovaly, postupně jsme chodili k naší žirafě, kde jsme si zaznačili, jak rosteme a kde budeme moci pozorovat za nějaký čas, jak jsme se vytáhli. Korálkování se v družině rozběhlo v plném proudu, tak jenom žehlím korálky. No a pohyb na čerstvém vzduchu je součástí našeho života, tak jsme nakonec skončili venku.

Ohryzek
22.10.2020

Ohryzek

Máte rádi jablka? Víte, že pouze jedno středně velké jablko dokáže pokrýt až 20 % doporučené denní dávky vlákniny? Nejvíce vlákniny je ve slupce, proto je lepší jíst jablka vcelku a neloupat je. Kromě vlákniny a vitaminu C je jablečná slupka bohatá i na železo, fosfor, draslík či hořčík. Dnes jsme si vyrobili jablko - ohryzek, dokonce jsme si ho zpestřili i malým červíčkem. Děti si s nimi vyhrály. Na pár minut jsme vyběhli ven, ale za chvíli jsme se vrátili domů a pustili jsme se do korálkování srdíček, oblouček, čtverečků, rybiček atd.

Podzimní ovoce
22.10.2020

Podzimní ovoce

Je čas podzimu, ovoce a zelenina se sklízí z polí a my se těšíme z každé úrody, která se nám povedla. I my jdeme s ročním obdobím a procvičovali jsme si včera jemnou motoriku. Děti měly za úkol polepit ovoce a zeleninu krepovým papírem. Byla to náročná práce na výdrž. Mnozí to chtěli vzdát už na začátku, ale vydrželi, tak jsem na ně pyšná. Děti se snažily nalepit jednotlivé jablíčka, nebo hrušky barevně, aby bylo vidět, že jsou jiné. Máme rádi, když si můžeme při práci zpívat a když je dobrá nálada vespolek. Ti, kterým se právě nechtělo lepit, vymýšleli různé hry, stavěli si domečky nebo si hráli s kuličkami. Jelikož má od pátku jenom pršet, tak jsme se šli ven vyběhat.

Prstová malba stromu
22.10.2020

Prstová malba stromu

Na dnes jsem dětem slíbila, že budeme malovat strom. Prstové malování bylo pro děti velikou zábavou. Tak se jim to líbilo, že si udělali několik malovaných stromů. Než jsme ale pustili do malování, přečetli jsme si příběh o neposlušné kapičce. Pak už následovalo samotné malování provázené písničkami, které známe, a výbornou atmosférou u práce. Venku bylo pořád hezky, tak jsme znovu vyběhli na dvůr a těšili se z prostoru a svobody.

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies